درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
  • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من
تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
پویان عارف پور
امتیاز: 202112
رتبه:4
604
182
25
1154
پویان عارف پور ، از بنیانگذاران وبسایت توسینسو ، مهندس الکترونیک ، گرافیست و نقاش حرفه ای ، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه طراحی و نقاشی و شرکت در حراجیهای آثار هنری در خارج از کشور ، دارای مدرک MCSE از شرکت مایکروسافت ، تخصص در حوزه Photoshop ، After Effects ، Corel ، Premiere دارای مدرک Security از مایکروسافت ، مدرس دوره CSCU , ICDL. سرپرست اسبق واحد انفورماتیک مرکز بهداشت جنوب تهران ، سرگروه تیم مهندسی آی تی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مدرس کسب درآمد اینترنتی در آریاگسترنت ، مدرس دوره Network+ در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دارنده مدرک بازارهای مالی Forex از موسسه Emoney. پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

سفرنامه چهل ستون قزوین از زبان یک دیوانه عاقل

تاریخ 3 ماه قبل
نظرات 0
بازدیدها 30

سفرنامه قزوین از زبان یک دیوانه عاقل – این قسمت : چهل ستون (قزوین)


سفرنامه قزوین از زبان یک دیوانه عاقل – این قسمت : چهل ستون (قزوین)


وقتی صحبت از قزوین میشه اولین چیزی که خیلیا به ذهنشون میرسه کلمه "جیز" هست ولی وقتی به من میگن قزوین یاد "پایتخت آثار باستانی ایران" می افتم چون به واقع این پایتخت قدیم ایران بیشترین تراکم آثار باستانی در یک شهر را دارد.

برای این دیدار از از سبزه میدان شروع کردیم. سبزه میدان جزو شهرسازیهای دوره قاجار است و نامش در شهرهای دیگر هم به چشم میخورد و جایی بوده که در آن صیفی جات به فروش می رفته و کسانی که کشت صیفی جات انجام میدادند برای قروش محصولاتشان به آنجا می رفتند برای همین مشهور شد به سبزه میدان. صحبت از میدان شد یکی از میدانهای اصلی دوره صفویه به قبل ، میدان اسب نام داشت مثل اسب ریس (میدان اسب دوانی) دوره ساسانی مانند اسب ریس میدان نقش جهان که محل اسب دوانیها و مسابقات اسب سواری بوده. سبزه میدان بعدها جایگزین اسب ریس شد.

چهلستون قزوین معماری هنر تاریخ توریستی توریسم ایران


اما برگردیم به کلاه فرنگی ، عرشی خانه و یا همان چهل ستون. وقتی به ساختار این بنا نگاه کنیم متوجه می شویم واشدگاههای زیادی به سمت بیرون دارد و با توجه به اینهمه در و پنجره ای که به سمت بیرون دارد نمی تواند کاخ باشد و می توانسته کوشک باشد. از این کوشک بیروگرا انتظار می رود بجز باغ، حوضی هم در آن وجود داشته باشد که دارد. زمانی که شاه طهماسب صفوی این منطقه را از مالکی بنام شاه جهان می خرد و دستور ساخت این بنا را می دهد اینجا 23 باغ و کوشک و کاخ بنا می شود که فقط همین بنا می ماند که در دوره قاجاره عبدی بیک اینجا را چهل ستون لقب می دهند. البته از این اشعار می توان فهمید که در آن زمان اینجا یک طبقه بوده و گلجامی که گفته شده نور از آنجا به حوض می تابیده دیگر نیست و آنجا مسقف شده.

چهل ستون قزوین شاه طهماسب سفرنامه قزوین از زبان یک دیوانه عاقل – این قسمت : چهل ستون (قزوین)


ستونهای آجری در زمان قاجاریه همراه با سقفهای دسته زنبیلی و کاشیهای هفت رنگ همراه با نشانهای شیر و خورشید جایگزین ستونهای چوبی شده اند. شیر و خورشید از نشانهای تصویری پیش از اسلام هست ولی شیر و خورشیدی که در دست شیر، شمشیر وجود داره از بعد از دوره قاجار پدید آمده. در زمانهای مختلف تعابیر مختلفی به شیر و خورشید نسبت دادند ولی در دوره قاجار شیر نشانه حضرت علی – اسدالله – و خورشید تصویری از حضرت محمد می شود و این نماد ، نمادی مذهبی محسوب می شود.

تیان که در محوطه اینجا دیده می شود برای ایجاد آب داغ استفاده میشده و از ابداعات ایران قدیم هست که در حمامها و خزینه های قدیمی دیده می شود. یک نکته هم بد نیست بدانید که در بعضی حمامها که آب دائمی مانند قنات نداشتند از آبچاه استفاده می شده که جایی برای ذخیره آبی بوده که از چاه آورده میشده.

بسیاری می گویند اصفهان وام دار قزوین هست، قزوین هم وام دار هرات هست چون شاه طهماسب ولیعهدی اش را در هرات گذرانده و با معماری و هنر ، منجمله خوشنویسی هرات آشنا می شود و استادش سلطان محمد، اهل هرات بوده.

نقاشی دیواری قدیمی ایرانی توریستی توریسم ایران سفرنامه قزوین از زبان یک دیوانه عاقل – این قسمت : چهل ستون (قزوین)


در سقف تالار مرکزی این بنا کارهایی به شکل مقنس و کاربندی از گچ دیده می شود که بعدها انجام شده و این ترکیب بطور معمول باید تزئین داشته باشد. در این ساختمان در بخشهایی تذهیب دیده می شود و بخشی بصورت نقاشی دیده می شود. گفته می شود خود شاه طهماسب هم که نقاش خوبی بوده دستی در نقاشیهای این بنا داشته. در این قسمت سه لایه نقاشی دیده می شود . نقاشی دوره قاجار بیشتر از مناظر تشکیل شده و عموما از کارت پستالهای اروپایی الهام گرفته شده مثل تصویری که ویلایی را به تصویر کشیده .

نقاشی روی دیوار چهل ستون قزوین سفرنامه قزوین از زبان یک دیوانه عاقل – این قسمت : چهل ستون (قزوین)


در طبقه بالای این مجموعه هم موزه خط قرار دارد که حتما توصیه می کنم بعنوان یک ایرانی ، یک بار از آن بازدید فرمایید... در جریان هستید که قزوین هنوز هم لقب پایتخت خطاطی ایران را دارد.
موزه خط قزوین پایتخت خطاطینویسنده : مهندس پویان عارف پور
منبع : جزیره توریسم وب سایت توسینسو
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد .

برچسب ها
ردیف عنوان حجم (مگابایت) مدت زمان قیمت
1 سفرنامه کیش به روایت یک دیوانه ی عاقل 0 0 ثانیه رایگان
2 هتل ویدای کیش از دید یک دیوانه ی عاقل 0 0 ثانیه رایگان
3 ماهیگیری در جزیره کیش – از سری سفرنامه های یک دیوانه ی عاقل 0 0 ثانیه رایگان
4 سفرنامه دریاچه مَمرَز از زبان یک دیوانه ی عاقل 0 0 ثانیه رایگان
5 سفرنامه کویر مرنجاب از زبان یک دیوانه ی عاقل 0 0 ثانیه رایگان
6 سفرنامه کویر مرنجاب از زبان یک دیوانه ی عاقل (نسخه ویدیویی) 348 24 دقیقه و 44 ثانیه رایگان
7 سفرنامه جنگل راش از زبان یک دیوانه ی عاقل (نسخه ویدیویی) 134 10 دقیقه و 43 ثانیه رایگان
8 سفرنامه آبشار آهکی از زبان یک دیوانه ی عاقل (نسخه صوتی) 10 0 ثانیه رایگان
9 سفرنامه کاخ سلیمانیه از زبان یک دیوانه ی عاقل 0 0 ثانیه رایگان
10 سفرنامه چهل ستون قزوین از زبان یک دیوانه عاقل 0 0 ثانیه رایگان
11 سفرنامه جزیره قشم از زبان یک دیوانه عاقل 0 0 ثانیه رایگان
دوره مجموعه کل دوره 493 35 دقیقه و 27 ثانیه رایگان
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
هیچ نظری ارسال نشده است

    برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید