درخواست های ارتباط
جستجو
لیست دوستان من
صندوق پیام
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست پیام ها
صندوق پیام
رویدادها
همه را دیدم
 • در حال دریافت لیست رویدادها
همه رویدادهای من

جهت دریافت مدرک با مراجعه به به این بخش و ورود به دوره مورد نظر، بر روی گزینه دریافت مدرک کلیک کرده، اطلاعات خود را تکمیل کنید تا پروسه صدور مدرک برای شما طی شود.

صدور مدرک تنها برای دوره هایی که به صورت کامل خریداری شده و قیمت آن ها بالای 100،000 تومان باشد انجام خواهد شد.

تخفیف های وب سایت
همه تخفیف ها

عضویت در

کانال تلگرام

توسینسو

اطلاعات مطلب
مدرس/نویسنده
پویان عارف پور
امتیاز: 189360
رتبه:4
579
156
25
1118
پویان عارف پور ، از بنیانگذاران وبسایت توسینسو ، مهندس الکترونیک ، گرافیست و نقاش حرفه ای ، سابقه برگزاری چندین نمایشگاه طراحی و نقاشی و شرکت در حراجیهای آثار هنری در خارج از کشور ، دارای مدرک MCSE از شرکت مایکروسافت ، تخصص در حوزه Photoshop ، After Effects ، Corel ، Premiere دارای مدرک Security از مایکروسافت ، مدرس دوره CSCU , ICDL. سرپرست اسبق واحد انفورماتیک مرکز بهداشت جنوب تهران ، سرگروه تیم مهندسی آی تی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، مدرس کسب درآمد اینترنتی در آریاگسترنت ، مدرس دوره Network+ در دانشگاه علوم پزشکی تهران ، دارنده مدرک بازارهای مالی Forex از موسسه Emoney. پروفایل کاربر

ویدیوهای پیشنهادی

راننده های دربستی فرودگاه مهرآباد ( به دنیای زامبی ها خوش آمدید )

تاریخ 6 ماه قبل
نظرات 3
بازدیدها 100
چند روز پیش در برگشت از سفر، به فرودگاه مهرآباد رسیدم. به عادت همیشه گوشیم رو درآوردم که اسنپ بگیرم ولی اینترنت سیم کارتم انگار قطع شده بود. به دوستم گفتم او امتحان کند و او هم متوجه شد اینترنتش با قطع و وصل و کندی زیادی همراه هست و از اونجا که ماشینها در جلوی فرودگاه برای توقف مشکل دارند تصمم گرفتیم تا جایی که میشد چرخ دستی فرودگاه را برد پیاده برویم شاید در آنتن دهی گوشی و اینترنت همراه فرجی حاصل شود.

در این قسمت با یک صحنه کلیشه ای در فیلمهای هالیوودی مواجه شدیم. دیدم تعداد زیادی زامبی به سمت ما هجوم آوردند و در حالیکه هر کدام به شکلی سد راه ما میشدند چیزهایی می گفتند که خیلی مفهوم نبود. چند لحظه بعد دیدم ای بابا اینا زامبی نیستند ولی مثل زامبیها رفتار می کردند چون در حالیکه دستشان به سمت ما بود جلو می آمدند و چون هرکدوم جداگانه جمله ای می گفتند مشخص نبود چه گفته می شود بلکه شما صداها و اصوات مختلفی را می شنیدید " آ ... ما ... جا ... ری ... شین ... قا... آ... چن..."

از طنز که بگذریم واقعا منظره تاسف آوری هست چه دیدن اینهمه آدم که بخاطر یک مسافر اینطور به جان هم می افتند و چه دیدن اینکه هنوز یاد نگرفته ایم در صف بایستیم و چه دست اندرکاران فرودگاه که هنوز چاره ای برای این معضل پیدا نکرده اند.شاید تعجب کنید که ایهنمه مسافر در هر پرواز پیاده می شود و چرا خیلی از آنها ترجیح می دهند به این تاکسیها و خودروها مراجعه نکنند که رانندگان به این شکل بخواهند مسافر بدست بیاورند. چند علت دارد :

اولین و مهمترین عامل رفتار این رانندگان


این عزیزان یکدفعه به سمت مسافران می روند به آنها تنه می زنند و با گرفتن وسایل و کیف مسافران می خواهند آنها را متوقف کنند و فضای حریم شخصی مسافران را رعایت نمی کنند و تا همینجا مسافران را از خود بیزار کرده اند. چنانچه بخواهید با یکی از آنها به مقصد بروید در بسیاری مواقع یا بین رانندگان دعوا می شود و یا راننده های دیگر بد و بیراههایی به آن راننده می گویند و گوش مسافر هم از این موضوع بی بهره نمی ماند و حداقل چندتا اصطلاحا "تیکه" می شنود و در کل مسافر از این جمعیت مشمئز می شود و ترجیح میدهد از این جمع با آنهمه لغات زننده ای که در هوا می چرخد خارج شود و با ماشینی بجز یکی از آنها به مقصد برود. این مساله در تاکسیهای خطی خیلی از مناطق تهران به چشم میخورد و انقدر کلمات رکیک بینشان رد و بدل می شود که مسافران ترجیح می دهند با ماشینهای شخصی و یا سرویسهایی مانند اسنپ تردد کنند نه بخاطر قیمت ارزان و کولرشان بلکه برای مواجه نشدن با این دیالوگها.

سودجویی و طمع زیاد


افرادی که از شهرستانها به تهران می آیند زیاد از این دست خاطرات دارند که رانندگان فرودگاه چندبرابر قیمت را از آنها گرفته اند. یکی از دوستان میگفت آن موقع که سرباز بود به تهران که رسید کرایه تاکسی اش از بلیط هواپیما گرانتر شده بود و بعد فهمید چه کلاهی سرش رفته. یا اگر حتی مسیر نزدیک باشد ، برای گرفتن کرایه بیشتر مسیر آنها را دور کرده اند و مثل اکثریت تاکسیهای تهران ، در شرایط بد آب و هوایی قیمتها را خیلی بالا می برند و در برف سال 96 برای برخی مسافران رقمهای چندصدهزار تومانی مطرح شده بود. همه این خاطرات و نامهربانیهایی که رانندگان تاکسی به مسافرین و هموطنانشان در طی سالها نشان داده اند باعث شده مسافرین زحمت پیاده روی طولا نی را بپذیرند ولی "با تاکسیهای دم فرودگاه" جایی نروند.

وضعیت اکثر این ماشینها


فرض کنید در تابستان و گرما به تهران رسیده اید ، خستگی راه هم روش و مسیر حدود یک ساعته ای هم در تهران یا حومه در پیش رو دارید. اگر دو گزینه داشته باشید به این شکل :

 1. یک ماشین فرسوده ، با راننده ای که لحن گفتاری خوبی ندارد ، ماشینش فرسوده است ، کولر ماشین را روشن نمی کند یا ماشینش کولر ندارد.
 2. یک ماشین تروتمیز ، راننده ای که مودب تر است ، برایتان کولر روشن می کند و احتمالا رقم کمتری هم می گیرد.

طبیعی است که گزینه دوم را ترجیح می دهید و به هر دلیل اینترنت در فرودگاه مختل شود یا نتوانید از ماشین دوم استفاده کنید ترجیحا آنقدر پیاده می روید تا یک جایی موفق شوید سوار ماشین دوم شوید. و جالب است که بدانید که بیشتر تاکسیهای دم فرودگاه هم دائم تاکید می کنند اسنپ هستند و نمیدانند اسنپ اینطوری مسافر نمی گیرد.یکی از عزیزان که می گفت دانشجویی حساب می کنیم عرض کردم چشمهاشون قشنگ میبینه پسرم لیسانس گرفته :))

پیشنهاد


آیا می شود این روند را تغیر داد ؟ بله اما زمان می برد چون حتی اگر این عزیزان از همین امروز خیلی مرتب و در نوبت آنجا بایستند و با نرخهای منصفانه مسافران را ببرند و دستی هم به سرو روی ماشینهایشان بکشند و گویش و رفتارشان را هم مودبانه کنند مدتی طول می کشد تا مردم به آنها اعتماد کنند و به این نتیجه برسند که این "تاکسیها هم خوبه با همینها میرم" به این عزیزان و بزرگواران عرض می کنم که این مساله تنها در شغل شما نیست. در هر شغلی رقابت وجود دارد و در شغل شما بجز بلد بودن مسیرها ، دانستن نرخها عوامل دیگری هم مثل آراستگی ظاهر شما ، رعایت ادب ، ماشین تمیز و رعایت حال مسافر مانند استفاده از کولر در گرما و روشن کردن بخاری در سرما موثر است.

بین رانندگانی که به قول عامه "آویزان مشتری میشود" یا به اصطلاح "سیریش می شود" و با کشیدن دست و لباس و کیف مسافر می خواهد متوقفش کند تا او را انتخاب کند، با راننده ای که محترمانه در نوبت ایستاده و مودبانه به مسافر می گوید بفرمایید نوبت این ماشینه سوار شید حرکت کنیم مطمئن باشید راننده اول انتخاب نمی شود. این موضوع درخصوص موارد دیگری هم که عرض شد صدق می کند و برخلاف تصور رانندگان تاکسی که هر بار در ماشینشان می نشینیم از اسنپ می نالند و فکر می کنند بخاطر قیمت پایینشان مردم اسنپ می خواهند اینطور نیست و عوامل دیگری هم که عرض کردم سهم زیادی در این انتخاب دارند. حال خواه پند گیرید خواه ملال.

نویسنده : پویان عارف پور
منبع : جزیره توریسم وب سایت Tosinso.com
هرگونه نشر و کپی برداری بدون ذکر منبع و نام نویسنده دارای اشکال اخلاقی می باشد
برچسب ها
مطالب مرتبط

در حال دریافت اطلاعات

نظرات
 • پویان عزیز من یکی توجهت رو به تصویر زیر جلب می کنم تا ببینی بعد نظرم رو بگم :

  راننده های دربستی فرودگاه مهرآباد ( به دنیای زامبی ها خوش آمدید )


  اینها همون زامبی ها و خون آشام ها دم در فرودگاه های کشور هستند که با اومدن تپسی و اسنپ و آژانس های اینترنتی کار و کاسبیشون ( خون مردم رو تو شیشه کردن ) کساد شد. بهشون اصلا حق نمیدم و طی سالها پرواز چند مورد از بدبختی هایی که با این دسته از تاکسی های فرودگاهی کشیدم رو می گم ، فرودگاه مهرآباد که مهد خون آشام ها بود ، من هفته ای سه تا چهار پرواز به جاهای مختلف کشور داشتم و بیشتر از جاده تو هواپیما بودم ، خیلی وقت ها که به موقع می رسیدم و هواپیما تاخیر نداشت اول یه تاکسی میگرفتم برای میدون آزادی و از اونجا هم ماشین های خطی کرج رو سوار می شدم ، اما بعضی اوقات هم مجبور بودم به دلیل تاخیر هواپیما مثلا ساعت 2 نصفه شب می رسیدم تهران و دیگه تاکسی خطی در کار نبود.

  اوایل تو فرودگاه مهرآباد یه سری خانم از درب ورود مثل فروشنده ها داد و هوار که آقا خانم تاکسی تاکسی دربستی ! بگذریم ... اینکه بهترین سرویس رو به به رفقای نزدیک و داغونشون هم میداد رو بگذریم ، هیچوقت این صحنه یادم نمیره که من پول بلیط پرواز اهواز تهرانم حدودا 50 هزار تومن شده بود و بعد از یک روز سخت کاری رسیده بودم تهران و تاکسی با کلی منت منو با 80 هزار تومن برد کرج !!! سال 91 اگر اشتباه نکنم بود که متنفر شدم از هر چی تاکسی اینترنتی هست .

  رفتار زننده و اینکه چقدر دیگه میخاد کرایه بگیره و اضافه و غرغر کنه که اینکه دور هست و ... هم بماند ... خیلی خوشحالم اسنپ و تپسی اومدن و اینها رو جمع کردن و جالبتر اینکه الان همین زامبی ها میگن اسنپ اسنپ !!! کارشون بیشتر سوء استفاده از کسانی هست که چیزی از فرودگاه نمیدونن یا مجبور هستن از وسیله استفاده کنن اون موقع خدا رحم کنه بهت ، از وقتی اسنپ اومده راحت میام و سوار میشم و اینکه میبینی برخی اوقات کار نمی کنه به عکس بالا مراجعه کن !! فکر کن اومدن اینترنت گوشی ها رو روش تداخل ایجاد کردن که تپسی و اسنپ نتونه تو محیط فرودگاه کار کنه ! باید چند صد متر بیای بالاتر تا بتونی ازش استفاده کنی .

  تو فرودگاه اهواز هم که نوبرش بود !! طرف تو اوج گرمه با منت میخواست کولر بزنه ! میگفت وایسا دم راه یکی دو تا مسافر دیگه هم بزنم و همگی رو با هم برسونم !! اوج بدبختی بود واقعا اهواز که نفست بالا نمیومد دیگه ، بگذریم خوشحالم از اینکه بالاخره IT بعضی جاها اینجوری خیلی از اعصاب خورد کنی ها رو از بین میبره ، من دوست دارم راننده رو بشناسم ، حق انتخاب دارم و حق نظر دادن دارم و به امنیتم هم اهمیت میدم پس از تاکسی های گذری فرودگاه و خون آشام های درب فرودگاه استفاده نمی کنم ، 5 دقیقه وسایلم رو میارم بیرون فرودگاه و بعد اسنپ میگیرم.

  در مورد سیریش بودن هم که چی بگم ! کم مونده فقط بیان تو حلقومت ! میگی ماشین دارم آقا ! میگه ارزون میگیرم ! نصف دیگران ! مطمئن باشید اینها همش الکی هست و آخرش میدوشنتون ... هیچوقت به این زامبی ها اعتماد نکنید هر چند زامبی یه مقدار بی انصافیه چون آزارش به نظرم به دیگران نمیرسه زیاد ! اینها خون آشام هستن.
 • سلام پویان جان، ممنون بابت مطلبت. البته غیر از مواردی که در فرودگاه مشاهده میشن تو سطح شهر هم همچین رفتارهایی وجود داره، البته نه به این صورت که تو متن ذکر شد، عدم وجود ماشین و راننده تاکسی هایی که فقط دربست مسافر میبرن، افزایش کرایه ها و کلی مسائل دیگه. البته باید به این موضوع اشاره کرد که هستند راننده های باشخصیتی که آدم با نشتسن تو ماشینشون لذت میبره، هم از رفتار و هم از شخصیتشون...
 • بله بدون شک راننده های با مرام هم هستن من خودم یادم هست اون راننده ای که زمان سربازیم من و دوتا دیگه از هم خدمتیهام رو سوار کرد و موقع پیاده شدن ازمون کرایه قبول نکرد و گفت "مگه از سرباز مملکت، کرایه میگیرن ؟!" یا زمانی که ساری بودم راننده ای رو دیدم که لقمه نون و پنیر می برد برای یه پسربچه واکسی یادم هست در چهارراه "دروازه بابل" بود یا وقتی رفته بودم نوشهر به راننده گفتم پلاژ حسینی (اسمش رو ممکنه اشتباه گفته باشم) پیاده میشم ولی رد شده بودیم و وقتی پرسیدم رد شدیم یا نه راننده گفت مسافری ؟ گفتم بله گفت پس بشین میرسونمت و بنده خدا تا مقصد که رسوند هیچ تا دم دریا هم تا جایی که ماشین رو بود منو برد و کرایه هم نگرفت گفت بهم گفتی میری پلاژ یادم رفت ببخشی معطل شدی خلاصه با اصرار زیاد فقط کرایه مسیر رفت رو گرفت...
  بدون شک منظورم به همه راننده ها نبود. منتهی در فرودگاه واقعا شورش از هر نظر در اومده و متاسفانه این قضیه قایم شدن در روزهای بارونی و برفی و شدیدا گرم به منظور اجبار مسافران برای دربست گرفتن با مبالغ زیاد داره در تهران خیلی شایع میشه و میخواستم به رانندگان اینچنینی یادآور بشم که اسنپ هم محو بشه باز هم تا جایی که ماشینهای شخصی باشن مردم دیگه سوار تاکسی هایی با شرایط ذکر شده نخواهند شد.

برای ارسال نظر ابتدا به سایت وارد شوید